Results 2017

Bull Sale Results 2017

Updated as results come to hand - Breeders please email your results to sarah@angusnz.com

   

Bulls sold

Average Price

Top Price

Ward 1: Northland
Matauri C Maxwell

 

Waitangi J & J Bayly
Ward 2: Bay of Plenty-Waikato
Hillcroft M & F Crawford
Waitawheta A & P Sharpe
Resurgam S & J Brosnahan

 

Ward 3: Taranaki-King Country
Black Ridge D Sherson
Hingaia R & T Jolly

 

Iona B Bevege

 

Mangaotea R & J Blackwell
Mangapapa J Scott & Sons

 

Shian B & S Sherson
Springdale I & K Borck
Storth Oaks T & K Brittain
Tarangower R & N Purdie
Te Kupe R & M Martin
Wairere C & J Lander
Puke-Nui A & C Donaldson
   
Ward 4: Gisborne
Cricklewood Bayly family
Alpine S & J Herries
Kaharau C Williams & P Hoogerbrug
Kenhardt G & S Crawshaw
Ratanui M & N Story
Tangihau D McHardy

 

Turihaua H & A Williams & family
Turiroa R & A Powdrell
Whangara Lane Bros
Hains Angus S & G Hain

 

Rangatira Angus C & S Dowding

 

Focus Genetics Landcorp
Ward 5: Hawke’s Bay
Dandaleith W Philip
Elgin M & B Duncan
Mt Mable K & M Friel
Waiterenui W & V MacFarlane
Waiwhero C Pattison
Moanaroa D Ramsden

 

Motere J & I Pharazyn
Hallmark M Tweedie
Brookwood J King
Ward 6: Wairarapa
Dandaloo D Thomson
KayJay N & J Kjestrup
Seven Hills B Bendall
Glanworth J & L Fouhy
Oregon K & G Higgins
Tapiri N & R McLachlan
Te Whanga R & R Borthwick
Totaranui T Jackson & D Reynolds
Pinebank W Falloon
Ward 7: Wanganui-Manawatu-Rangitikei
Atahua A & C Dalziell
Merchiston Rowe Bros
Pine Park P & E Sheriff
Ranui / Ranui W L & L Johnstone

 

Ruaview J & H Hammond
Ward 8: Nelson-Marlborough
Brackenfield A J Peter
Martin Farming R Martin
Waterfall C Waddy

 

Ben Macey Ben Macey

 

Taimate O & P Hickman
Woodbank J & R Murray
Ward 9: Canterbury-Westland
Bannock Burn D Scott
Fairfeild F & G Luporini

 

Kaiwara B Johns

 

Kakahu G & S Hargreaves
Meadowslea D Giddings
Red Oak R & D Orr
Riverlands C & A Jeffries
Stern J & H Fraser
Sudeley A & A Laing
Te Mania T & K Wilding
Twin Oaks R & S Hayward
Grampians J Reed

Results from judging at Tru-Test Beef Expo 2017.

Judge - John Jackson
Associate Judge - Angus Thomson

Show & Sale Division - Cedric Lander

Angus NZ Stewards - D Brodie, M Gee Taylor

Supreme Champion
Sponsored by Merial Ancare
Awarded the Borthwick Estates Trophy, Borthwick Estate Vineyard wine, HP Saunders Trophy + 6 glasses and the Angus Australia Sash.

Lot 97 - Te Mania 15389

Reserve Champion
Sponsored by Kaharau Stud
Awarded the Akitio Cup

Lot 87 - Waitangi L204

Performance Award Winner
Sponsored by FMG

1st - Lot 96 - Whangara 15385
2nd - Lot 97 - Te Mania 15389

3rd - Lot 87 - Waitangi L204

Class 1: Unled 2 year old bulls, Lots 94-101
Sponsored by Toyota

1st - Lot 83 - Shian 15-641
2nd - Lot 85 - Kauri Renned 227

3rd - Lot 82 - Hollow Top Outlier 1504

Class 2: Unled Tru-Test Angus Bull Unit 2 year old bulls, Lots 102-108
Sponsored by Zoetis

1st - Lot 87 - Waitangi L204
2nd - Lot 88 - Waiterenui Outlier L34

3rd - Lot 86 - Whenuapapa MO L407

Class 3: Unled Tru-Test Angus Bull Unit 2 year old bulls, Lots 109-115
Sponsored by Allflex

1st - Lot 97 - Te Mania 15389
2nd - Lot 96 - Whangara 15385

3rd - Lot 194 - Waitangi L260

Class 4: Unled Tru-Test Angus Bull Unit 2 year old bulls, Lots 116-123
Sponsored by Tru-Test

1st - Lot 109 - Kauri Titlest 239
2nd - Lot 108 - Kauri Kmbow 234

3rd - Lot 106 - Turihaua L44

Class 5: Unled Tru-Test Angus Bull Unit 2 year old bulls, Lots 124-128
Sponsored by Norwood Farm Machinery

1st - Lot 113 - Stokman Broken Bow M207

Peoples Choice Award
Awarded the Jubilee Cup

Whangara 15 385

Meat and Wool Challenge
Awarded the Meat and Wool Cup

Rangatira Bandit 15109 ($12,500)

Top Priced Bull Award
Awarded the Te Mania Stud & Dalstud Trophy

Waiterenui Outlier L34 ($34,000)

CLICK HERE FOR A LIST OF BEEF EXPO SALE RESULTS